Camelot
En İyi Kampanyalar
HAKKIMIZDA  TURLAR   YURTDIŞI EĞİTİM  AIR MALTA  ACENTALARIMIZ   MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ   İLETİŞİM   ENGLISH
Malta Turları
Malta Kültür Turları
Malta Balayı Turları
Kurumsal Paketler
Vip Servis
Kullanıcı Adı
Şifre
 
  Üye olmak istiyorsanız tıklayın
  Şifrenizi ve/veya kullanıcı adınızı unuttuysanız tıklayın
Camelot Bülten üyesi olmak
için e-mail adresinize bırakın
 
Malta'da Kampanya

Fiyatlara Dahil olan Hizmetlerimiz :

- Air Malta ile Istanbul/Malta/Istanbul Uçak bileti
- 3 Gece - Malta‘da MARINA CORINTHIA kahvaltı dahil konaklama
- Havalimanı transferleri
- ½ Gün Malta Şehir Turu
- Havaalanı Vergileri

Camelot, Malta Dışişleri Bakanlığı Istanbul Başkonsolusluğu’nun tek yetkili Türkiye vize akredite acentasıdır.
Camelot Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Halis A. Çakmak Türkiye - Malta İş Konseyi Kurucu Başkanı ve Başkanıdır.
Camelot, Air Malta Türkiye Genel Satış Acentasıdır.
Camelot, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Üyesidir.
Belge No : 5695
Camelot, Malta Üniversitesi Türkiye Resmi Temsilcisidir.
Camelot Hello Tourism Ltd.in partner acentasıdır.
         KÜLTÜR

Modern Malta kültürü geçmişten gelen etkiler ile birlikte İtalyan ve İngiliz izleri taşır.

 

Malta’ da 05-16 yaşları arası eğitim zorunludur. Eğitim sistemi İngilizler tarafından getirilmiş olan düzene dayalıdır. Bu nedenle binlerce yıl önce Fenikeliler’in getirdiği Sami kökenli geleneksel yerel dil Maltaca’ nın yanında İngilizce diğer resmi dildir ve okullarda zorunlu olarak öğretilir.

 

Maltaca dünyanın Sami dil ailesinden olup Latin alfabesi ile yazılan tek dilidir. Maltalılar günlük yaşamlarında bu dili konuşurlar. İtalyanca ve İngilizce’den birçok sözcük Maltaca’ ya geçmiştir.

 

İngilizler’ in getirdiği köklü eğitim sistemi ve halkın İngilizce konuşuyor olması günümüzde Malta’ nın İngilizce öğrenimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri olmasını sağlamıştır.

 

Malta dünyanın hristiyanlığı en erken kabul eden ülkeleri arasında yer alır. Resmi din bugün de Katolikliktir ve Malta kiliseleri Vatikan’ a bağlıdır.

 

Maltalılar’ ın dini inançlarına bağlılıkları bilinen özelliklerinden biridir. Bunu ülkenin her yanında gördüğümüz çok sayıda özenle yapılmış gösterişli kiliselerden, günlerce süren köy festivallerinden ve özenle hazırlanılan ve çok renkli geçen noel kutlamalarından kolayca anlayabiliriz.

 

Maltalılar futbolu çok severler. Profesyonel futbolcular yoktur ancak birinciden üçüncüye kadar liglerde kıyasıya mücadele yaşanır.

 

FESTİVALLER
Malta'nın neresinde olursanız olsun size yakın bir kültürel etkinlik seçeneği bulmanız mümkündür. Her yıl düzenlenen Malta Festivali, Guardia'daki tarihi geçit törenleri, Mdina ve Valletta Festivalleri bunlardan yalnızca birkaçı.

ELSANATLARI
Dantel: Bugün, Gozo'da en çok bilinen el sanatıdır. Adaya gelen ziyaretçilerin yoğun talepleri nedeniyle son yıllarda bu alanda büyük bir canlanma görülmüştür. Gozo dantellerinin tarihi 17. yüzyıla dayanmaktadır. Artan taleplerle dantel yapma sanatı, anneden kıza, komşulardan arkadaşlara geçmiş ve önceleri adanın zenginlerine ve yurtdışına satılan danteller, adanın tarımla uğraşan ailelerinin yaşam standartlarının yükselmesine neden olmuştur. Bugün hala Gozo'da tıpkı yüzyıllar öncesindeki gibi kapılarının önlerine oturmuş dantel işleyen kadınları görme şansını yakalayabilirsiniz,...
Gümüş:
Valletta
'nın arka caddelerinde görebileceğiniz art arda sıralanmış kuyumcularda, klasik altın ve gümüş ürünlerinin yanı sıra modern örneklerini de bulabilirsiniz. Özellikle şövalyeler döneminden kalma antik gümüşlere müzelerde, kiliselerde ve halka açık özel evlerde rastlayabilirsiniz.
Çömlekçilik ve
Cam İşçiliği: Çömlekçilik Malta
el sanatları arasında en eski tarihe sahip olanıdır. Günümüzde çömlek ürünleri yararlı ev aletleri ve eğlenceli araçlar olarak karşımıza çıkmaktadır (şamdan, saksı gibi).
Cam işçiliği Fenikeliler zamanına dayansa da nispeten daha yeni bir sanattır. Tümü el yapımı ve üfleme olan günümüz ürünleri bir tür orijinal Malta
camıdır ve güçlü Akdeniz renklerini taşımaktadır.
Kumaş ve El Örgüsü: Pamuk endüstrisi 19. yüzyılın başlarında yükselişe geçmiş ancak sonradan inmiştir. I. Dünya Savaşına kadar adalarda pamuk el tezgahlarında dokunmuş, günümüzde ise hem elde hem de makinelerde dokunmaktadır.
Sepetçilik: Sepetçilik balıkçılık ve tarım ihtiyaçlarından doğan ihtiyaçları gidermek amaçlı doğmuştur ve tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Günümüzde hem kullanım amaçlı hem de dekoratif sepetlerin üretimine devam edilmektedir.
Malta Saatleri: Adaya has eşsiz tasarımlı saat yapımı da Malta'da geleneksel olarak yaygındır. Bu sektör küçük ancak büyüleyici bir tarihe sahiptir.

MALTA ALIŞVERİŞ
Lezzet İçin Alışveriş: Gozo kekiği, güneşte kurutulmuş domates, güneşte olgunlaşmış zeytin, taze incir, biberli keçi peyniri (Gbejniet), şekerli 'helwa', nuga ve şaraptan oluşan ve sonu olmayan bir liste... Ziyaretçilerin pek çoğu
Malta
'pastizzi' sini çok beğenirler ve hatta evlerine götürüp pişirmek üzere dondurulmuş pastizzi alırlar.
Malta'ya has bu ürünler için herhangi bir markete gitmeniz yeterlidir. Şarap için herhangi bir süpermarket, en iyi nuga seçimi için bir festivale gitmenizi öneririz.
Sanat & Kitaplar:
Malta
Adaları, derin renkleri ile yerel ve uluslararası pek çok sanatçı ve heykeltıraşa ev sahipliği yapmıştır. Bugün Malta'da mükemmel sanatçılar çalışmaktadır. Bu sanatçıların eserleri St. James Cavalier ve Valletta'daki The Centre for Creativity'de sergilenmektedir.
Ada üzerinde farklı yerlerde sanat galeri bulunmaktadır ancak bu galeriler genellikle merkezi değildir. Malta ile ilgili kitap ve haritaları ise en çok Valletta
ve Sliema'daki kitapçılarda bulabilirsiniz.
El Sanatları & Kuyumcular:
Malta
kuyumcuları kaliteli işçilikleriyle (hem altın hem de gümüş) ün yapmıştır. Geleneksel el yapımı cam ürünleri ise adanın pek çok yerinde üretilmektedir ve bazı fabrikalar ziyaretçilere açıktır. Çömlek ve sepet işçiliğinin geniş ürün yelpazesinde herkes için uygun dekoratif veya kullanım amaçlı bir ürün bulmak mümkündür. Saf yünden el örgüsü süveterler ve Gozo dantelleri de Malta'da ilginizi çekebilecek el sanatı ürünleri arasında.
Ta'Qali el sanatları köyü, çok çeşitli el sanatları ürünlerini ve zanaatkarları iş başında görmek için en uygun yerdir. Kuyumcular için Valletta'nın arka caddeleri, el sanatları için Gozo'daki Cittadella Crafts and Shopping Centre (El Sanatları ve Alışveriş Merkezi) ve St Lawrenz'deki Ta'Dbiegi Crafts Centre tavsiye edilebilir.
Pazarlar: Hemen hemen her köy ve kasabada kendine has özelliklere sahip marketlere rastlayabilirsiniz. Pazarlar, günlük ihtiyaçların satın alındığı yerler olmanın yanı sıra yerel halkın komşularıyla karşılaştığı ve günlük haberler, konuştukları yerler olarak da tanımlanabilir. Valleta Merchant Street'deki günlük pazar,
Valletta girişindeki Pazar pazarı Il Monti, Victoria
ana meydanındaki it-Tokk pazarı ve Marsaxlokk balık pazarı bunlardan sadece birkaçı olarak sayılabilir.
Antikalar: 16 ve 18.yüzyıllar arasında Fransız soylularının yönetiminde olan
Malta'nın antikalar ile bilinmesi şaşırtıcı olmasa gerek. Hemen her kasabada antika dükkanı bulabilirsiniz. Antikaları oldukları yerde görmek istiyorsanız eğer halka açık sarayları, örneğin Naxar'daki Palazzo Parisio, Valletta'daki Casa Rocca Piccola'yı ziyaret edebilirsiniz.

MALTA MUTFAĞI
Malta mutfağı yüzyıllarca orada yaşamış Araplar, İtalyanlar, İngilizler, İtalyanlar ve İspanyollardan etkilenmiştir. Sicilya mutfağıyla ise büyük benzerlikler göstermektedir. İki ada birbirinden yalnızca 90 km uzaklıktadır ve iklimleri, toprakları ve balık türleri aynıdır. Makarna ise Maltaailelerinin baş yemeğidir.
Mevsimlik salatalar ve sebzeler,
Malta
mutfağının önemli bir parçasını oluşturmaktadır.
Patlıcan, domates, biber, kabak ve soğan gibi mevsimlik sebzeler kıyılmış et, zeytin, sarımsak ve taze baharatlarla daha da lezzetli olmaktadır.
Minestra ve
Aljotta, Malta'nın farklı lezzetteki iki çorbası. Bunun dışında,patlıcandan yapılan kaputana da ızgara balıkla yiyebileceğiniz bir patlıcan yemeği ve gerçekten değişik bir lezzete sahip. Tabii ki çok çeşitli balık yemekleri olduğunu söylememize gerek yok. Tatlı seviyorsanız eğer yine imqaret, kannoli ve daha birçokları arasından seçim yapmak zorunda kalacaksınız.

Aşçılık geçmişi: Son yıllara kadar geleneksel Malta yemekleri evlerden uzaktı ve yalnızca köylerdeki barlarda bulmak mümkündü. Bugün ise pek çok restoran da geleneksel yemekleri müşterilerine sunmaktadır.

Mevsimlik Favoriler: Buzdolabı icat edilmeden önce geleneksel Malta yemekleri mevsimlere dayanmaktaydı. Aileler, mevsimlik ürünlerle yaratıcılıklarını birleşimi olan en iyi yemekleri yapmaya çalışırlardı. Ev hanımları stokladıkları mevsimlik ürünleri daha sonraları kullanmaktaydılar.
Pekçok Akdeniz ülkesinde de olduğu gibi geçmişte etin az bulunmasından dolayı balık daha önemli bir rol oynamaktaydı. Bugün bile yaşlılar Katolik geleneklerini takip ederek Çarşamba ve Cuma günleri balık yemektedirler.

Şarap ve tarihi: Hiçbir Malta yemeği kırmızı ya da beyaz şarapla eşlik edilmedikçe tamam sayılmaz. Ve tabii ki yerel Malta yemeklerinin yanında sunulabilecek en iyi şarap da adalarda üretilen şaraptır. Maltaşarabı, şarap üretiminde isim yapmış daha büyük Akdeniz komşuları kadar iyi bilinmemekle birlikte Fransa ve İtalya'da ödüller almıştır.
Malta'da şarap üretimi Roma hakimiyetinden 2000 yıl öncesine dayanmaktadır ve
St. John
şövalyeleri sayesinde canlanmıştır.
Marsovin ve Delicata bugün adada şarap üretimini sürdüren iki önemli firma olarak sayılabilir.

 
 
 
 

Ana Sayfa   Hakkımızda   Turlar   Yurtdışı Eğitim   Malta Havayolları   Müşteri İlişkileri   Kariyer   Linkler   Site Haritası    İletişim
Malta'da Eğitim İçin Yeni Web Sitemizi Ziyaret Ediniz
Malta
Malta
Malta Turu
Malta Turları
Malta Üniversitesi
Malta Adası
Malta Dil Okulları
 
 
Malta'da Eğitim Kampanyaları
 
Malta'da Eğitim - Öğrenci Yorumları
 
Yaz Kampanyaları

Hilton Otel Malta

Intercontinental Otel Malta